Ak Parti;Yalova Üniversitesi Logosu ‘Yürüyen Köşk’ Olmalı..

0

Bilindiği gibi Yalova Üniversitemiz 2008 yılında kurularak Türk Eğitim hayatına dahil olmuştur.

Yalova Üniversitemiz kurulduğunda, Üniversitemizin logosu olarak Atatürk ve Yalova ile özdeşleşmiş olan ve çevreciliği öne çıkartan Yürüyen Köşk belirlenmiş ve bu logo 2013 yılı ortalarına kadar kullanılmıştır. 2013 yılında o zaman ki Üniversite senatosunun aldığı bir karar ile Üniversite için yeni bir logo belirlemek amacıyla bir logo yarışması düzenlenmiş ve bu yarışmada birinci seçilen mevcut logo Yalova Üniversitesi logosu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Üniversiteler daha ziyade kurulu bulundukları illeri sembolize eden varlıkları logolarında kullanırlar. Bundan amaçlanan üniversitelerin kuruldukları ilin sosyo kültürel yapısı ile bütünleşmesini sağlamaktır.

Bu anlamda mevcut logo Yalova’nın hiçbir değerini ifade etmemektedir. Bu nedenle de kullanılmaya başlandığı andan bugüne kadar hep tartışma konusu olmuş ve Yalova kamuoyu nezdinde kabul görmemiştir.

Yalova halkının bu anlamdaki talep ve beklentilerine cevap verilmesi adına Milletvekilimiz Sayın Fikri DEMİREL ve Üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ ile bu konuda yaptığımız görüşmeler ve değerlendirmeler ışığında mevcut logonun değiştirilmesinin gerekli olduğu, Yürüyen Köşk’ün yeniden Yalova Üniversitesi’nin logosu olarak kullanılması açısından şehri temsil eden kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşların bu konudaki görüşleri de alınarak Yalova Halkı arasında bir kamuoyu araştırması yapılması hususunda anlayış birliği sağlanmıştır.

Rektörlüğün yapacağı kamuoyu çalışması sonucunda; yeniden Yürüyen Köşk’ün Yalova Üniversitesi’nin logosu olarak kullanılması, Yalova Üniversitesi Senatosu’nun onayına sunularak logo değişikliği sağlanmış olacaktır. Bu anlamda MHP İl Başkanı’nın başlattığı kampanyayı da doğru ve haklı bir talep olarak değerlendiriyor ve bu görüşe Ak Parti olarak bizler de destek veriyoruz.

Bu logo değişikliği yapılması halinde Fetö Terör Örgütünün Üniversiteler içerisindeki yapılanmasından en çok zarar gören üniversitelerden biri olan Yalova Üniversitesi, şehrimizle bütünleşerek yaralarını sarma açısından ilk adımı da atmış olacaktır.