Sosyal Medya Ayağa Kalkınca Yakalandı..

0

Sosyal medyada büyük tepkilere neden olan ve Yalova’da çekildiği tespit edilen görüntülerde, Afgan uyruklu bir genci ölümle tehdit edip parasını gasp ettiği iddia edilen 33 yaşındaki A.A., polisin başlattığı soruşturma sonucu yakalanarak gözaltına alındı.

Sosyal medyada büyük tepkilere neden olan ve Yalova’da çekildiği tespit edilen görüntülerde, Afgan uyruklu bir genci ölümle tehdit edip parasını gasp ettiği iddia edilen 33 yaşındaki A.A., polisin başlattığı soruşturma sonucu yakalanarak gözaltına alındı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüde kimliği belirsiz kişi, konuşmasından mülteci olduğu anlaşılan genci otomobilinde ‘Seni nasıl öldüreyim?’ diye tehdit etti. Görüntüyü çeken kişi ayrıca videoda çocuğa ‘Benim ülkemde ne arıyorsun?’, ’20 lirayı ver seni öldürmeyeyim’, ‘Seni öldüreyim mi paranı mı alayım?’ gibi sözlerle tehdit etti.

Binlerce kişi tarafından paylaşılarak tepki gösterilen görüntülerle ilgili bazı sosyal medya kullanıcıları da durumu cumhuriyet savcılıklarına bildirdi. Sosyal medya kullanıcıları ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘yağma’, ‘tehdit’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçlarının işlendiğini belirterek gencin ve şahsın bulunmasını talep etti.

ALTINOVA’DA BULUNDULAR

Sosyal medyadaki görüntüye Yalova Emniyet Müdürlüğü ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü de duyarsız kalmadı. Yalova Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi, yapılan titiz çalışma ile Yalova’nın Altınova İlçesi’nde Afgan uyruklu olduğu belirlenen Hüdaverdi Roz Muhammed ile görüntüleri çeken A.A.’ya ulaştı.

ŞAKA AMAÇLI ÇEKMİŞ

Konuyla ilgili Yalova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, görüntülerin Yalova’da kaydedildiğinin tespitinden sonra gece boyunca detaylı ve titiz bir çalışma yürütüldüğü belirtilerek, “Yapılan çalışma ile A.A. isimli şahıs Altınova İlçesi’nde yakalanmıştır. Şahıslar, Asayiş Şube Müdürlüğümüze intikal ettirilmiş ve gerekli adli işlemler başlatılmıştırö denildi.

Videoyu çektiği tespit edilen A.A. verdiği ilk ifadesinde videoyu şaka amaçlı çektiğini, Afgan uyruklu genci ise Altınova İlçesi’ndeki büyükbaş hayvan çiftliğinde çalıştırdığını söyledi. Adının Hüdaverdi Roz Muhammed olduğu belirlenen 20 yaşındaki genç ise Türkiye’ye kaçak giriş yaptığını, kimlik ve pasaportunun olmadığını söylediği öğrenildi.

TEPKİ DURMADI

Görüntüye sosyal medyadan tepki yağmasının üzerine A.A.’nın bir görüntü daha çektiği, burada da olayın şaka olduğunu belirttiği bildirildi. A.A.’nın ikinci videosu üzerine sosyal medya kullanıcıları tepkilerini sürdürerek, “Şaka olsa bile hoş değil. Türk halkının duygularıyla oynadılarö diye yazdı.

A.A. Yalova Adliyesi’ne götürülürken de, “Tamamen bir şakaydı. Basın bunu abarttı. Şaka yaptığım için çok pişmanımö dedi. Afgan uyruklu Hüdaverdi Roz Muhammed ise Yalova Göç Müdürlüğü’ne sevk edilecek.