Ustaların Ustası Uyardı.

0

Yalova’nın ilk baklavacısı Anteplioğlu unvanı ile 1992 yılından bu yana kentte hizmet veren; Türk mutfağına ve kentimize Yalova Sütlüsü ile ulusal bir marka kazandıran, ustaların ustası Ömer Koyuncu ve ortağı Bahittin Battal iftar sofraları için alınan tatlılarda dikkat edilmesi gerekilen önemli konuları vurguladılar.

Yaklaşık 17 saatlik oruç sonunda yenilen yemek gibi tatlının da çok önemli olduğunu vurgulayan Koyuncu; alınan tatlılarda dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekti. Koyuncu; “Tükettiğimiz bu tatlıların hijyenik ortamlarda üretilmesi ve içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sebepten ötürü baklava gibi hassas bir hamurun malzeme kalitesi, şekeri ve fırın süresi üretim standartlarına uygun olmalıdır. Yapılacak en basit hata, sağlıklı ve doğal bir ürünün sağlıksız bir hale dönüşmesine sebep olur.” şeklinde konuştu.

Tüketicilerin bu konuda hassas olması gerektiği söyleyen Ömer Koyuncu, 5 adımda baklava testini şöyle anlatıyor;

Görerek

Baklavanın orijinali kendini vitrinde belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi altın rengine çalar. Diri durmalı ve iştah çekmelidir.

Duyarak

Çatalı batırdığınızda bir hışırtı duyarsınız. Bu hamurun ince açıldığının ve baklavanın iyi pişirildiğinin işaretidir. Hamuru ne kadar ince açılmış olursa baklavanın tadı o kadar iyi olur.

Koklayarak

İyi bir baklayı ağzınıza yaklaştırıldığınızda güzel bir tereyağı kokusu ve fıstığın kokusunu alırsınız. Çünkü iyi baklava her şeyden önce iyi hammadde ile olur.

Tadarak

Baklavanın iyi mi kötü mü olduğu asıl tadıldığında ortaya çıkar. Ağızda dağılıyor, damakta eşsiz bir tat bırakıyor ise iyi bir baklavadır. Kullanılan malzemelerin doğal olması ise mideye dokunmamasını sağlar.

Dokunarak

Baklava en iyi elle yenir. Baklavanın sıcaklığı ve hamurun çıtırlığını hissediyorsanız yediğiniz iyi bir baklavadır. Aynı zamanda baklava biraz ısıtılarak yenirse gerçek lezzetine ulaşır.