Obezite Dünyanın En Büyük Sağlık Sorunu

0

Yalova Devlet Hastanesi Dahiliye hekimi Mustafa Uçar 20 Mayıs Avrupa Obezite Günü ve Obezite Haftası nedeniyle dünyanın en büyük sağlık sorunu haline gelen aşırı şişmanlık (Obezite ) hakkında açıklamalar yaptı.

Öncelikle Obezite nedir bunu bilmek gerekir. Obezite; Besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasının sonucu ortaya çıkan,yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen kronik değişikliklerle karakterize kompleks, çok faktörlü bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) değerlendirmesine göre vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksi 25-29,9 arasında olanlar “fazla kilolu”, 30’un üzerinde olanlar ise “obez” olarak değerlendirilmektedir.

Obezitenin oluşumunda aşırı ve yanlış beslenme ile fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul edilmektedir. Ayrıca genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyokültürel ve psikolojik pek çok faktör birbiri ile ilişkili olarak obeziteye neden olabilmekte ve bazı hormonal ya da sendromik hastalıklar da obezite ile sonuçlanabilmektedir. Genel olarak yaş, cinsiyet (kadın), eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve doğumlar arası süre, beslenme alışkanlıkları, sigaranın bırakılması ve alkol alışkanlığı, sosyo-kültürel ve sosyoekonomik durum ve genetik faktörler obezitenin risk faktörleri olarak sıralanmaktadır.

Obezite küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde obezite her geçen gün artış göstermektedir.Türkiye açısından duruma bakılacak olursa; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (2010) sonuçlarına göre obezite sıklığı; 19 yaş ve üzerinde genel toplamda % 30,3, erkeklerde % 20,5 ve kadınlarda % 41 olarak bulunmuştur. Aynı araştırma sonuçlarına göre ülkemizde 12 yaş ve üzeri bireylerin % 71,9’unun hareketsiz yaşadığı tespit edilmiştir.

OBEZİTE NEDEN ÖNEMLİ BİR SORUNDUR?

Obezite, tedavi edilmediği takdirde yan etkileri ile yaşam süresini kısaltan, yaşam kalitesini bozan, doku ve organları olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Ayrıca kalp damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, genotoüriner sistem hastalıkları, deri hastalıkları, nörolojik hastalıklar, kanser ve özellikle hormona özgü kanserler, cerrahi komplikasyonlar, metabolik hormonal komplikasyonlar, obezitenin mekanik komplikasyonları, psiko-sosyal komplikasyonlar da obezitenin neden olduğu hastalık ya da rahatsızlıklar şeklinde sıralanmaktadır.

Peki bizler neler yapmalıyız?

§ Boy uzunluğuna uygun kilo ölçüsünü hedefleyip kilo almaktan kaçınmak

§ Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinerek, besinlerle aldığımız enerji ile harcadığımız enerjiyi dengelemek

§ Herhangi bir sağlık problemi yok ise aktiviteyi arttırmak, kısa mesafelerde taşıt kullanmamak, asansöre binmemek, hızlı tempoyla yürümek, ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak

§ Uyku ve öğün saatlerine dikkat ederek düzenli bir yaşamı benimsemek,

§ Gelişigüzel diyetler yerine mutlaka bir uzmandan yardım alarak diyet yapmak,

§ Yağlı şekerli ve unlu besinlerden uzak durmak,

§ Bebeklerimizi en az 1 yıl anne sütüyle beslemek,

§ Besinler pişirilirken kızartma, kavurma yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama yöntemiyle az yağda pişirmek,

§ Bol su içmek ve bedenimize uygun fiziksel aktivite yöntemlerini her gün yerine getirmek,

§ Detaylı bilgi almak için sağlık kuruluşlarımızdan bilgi almak şeklinde sıralanabilir.