Çiftlikköy Kafkasları Büyük Sürgün Anma Törenine Katıldı..

0

 

Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneği, Yalova’da düzenlenen Büyük Çerkez Sürgünü’nün 153. Yılı Anma Törenlerine katıldı. Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği etkinlik dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katılan Çiftlikköy Kafkasları, Yalova’daki Çerkezleri buluşturan büyük sürgünün yıldönümünde atalarını yad ederek dualar okudu.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, sürgünde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Erol ise, “153 yıl önce soykırıma uğratıldık, dünyanın her yerine dağıtıldık. Fakat bugün burada hep beraberiz. Hep beraber soykırımda, sürgünde yaşamını yitiren atalarımız anıyoruz. Soykırım ve sürgün tanınmalı, yaşanan tarihsel trajedinin telafisine yönelik adımlar atılmalıdır. Anayurda dönüş hakkı tanınmalı, dil ve kültürümüzü yaşatmak için destek sağlanmalıdır” dedi. Sürgünde hayatını kaybedenler için duaların okunduğu etkinlikte grup daha sonra ellerindeki meşalelerle deniz kıyısına gelerek denize karanfiller bıraktı. Etkinlik lokma dağıtımıyla sona erdi.

Etkinliğe katılan Çiftlikköy Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Çukur, 1864’te Rusların Kuzey Kafkasya’yı işgali sonrasında yaklaşık 1,5 milyon Çerkez’in Osmanlı topraklarına göç sürecinde binlerce kişinin yaşamını kaybettiğini hatırlatarak, “Yaşanan sürgünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz” diye konuştu.