Mahalle Afet Gönüllüleri

0

“Aman, bana ne, dünyayı ben mi kurtaracağım?” şeklinde yaşadığımız için olduğumuz yerden bir adım daha ileriye de gidemiyoruz. Ancak başımıza bir şey geldiğinde dünya sanki sadece bizim etrafımızda dönüyor gibi davranıp, ortalığı birbirine katmakta üstümüze yok. Pekiyi, hiç düşünüyor muyuz? Kendimiz için, ailemiz için, komşumuz için hatta bütün yaşam için ne yapıyoruz, ne yapabiliriz? İşte bu noktada 7’den 70’e hepimizin yapabileceği küçücük de olsa bir şeylerin olacağını bilmek, inanmak en önemli durumdur.

Doğal ya da insan kökenli olarak gelişen, bizi fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara uğratan, normal yaşantımızı durduran ya da kesintiye uğratan bir olay yaşamamız an meselesi. Bu olayın genel adı “afet”. Afet denilince şöyle bir duvara çarpmış gibi oluyoruz, değil mi? Çoğumuzun gözünün önüne bazı görüntüler geliyor…

1999 yılında hepimizin hayatında iz bırakan bir deprem yaşadık. Hazır değildik, bilmiyorduk, evlerimiz başımıza yıkılmıştı, ölmüştük, yaralanmıştık, enkazda kalmıştık. Ne yapmıştık, sağlam kalanlar profesyonel ekipler gelene kadar ve geldikten sonra sahaya çıkıp tanıdık tanımadık herkese elimizden geldiği kadar yardım etmiştik. 2 metre ileriye taşıdığımız battaniyenin, enkaz üzerinden kaldırdığımız bir taşın, belki bir hayatın devam etmesini sağlayacağını düşünerek.

Yeniden başımıza böyle bir şeyin gelmeyeceğinin garantisi yok. Kaldı ki, günlük hayatımızda trafik kazası, yangın, boğulma, yüksekten düşme gibi pek çok kazayla da karşılaşıyoruz. Bu yüzden bilinçlenmemiz şart.

Pek çoğumuzun kısaca Mag-Der olarak anılan Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nden haberi olduğunu sanmıyorum. Mag-der bizlere afet bilincini öğreten, olası bir afet anında bilinçli ve organize çalışmayı sağlayan kuruluştur. Gönüllülük esasıyla çalışır. Yaşadığımız şu günlerde hiç birimizin “benim elimden ne gelir, ben ne anlarım, nasıl olsa biri yapar” deme lüksümüz yok. Bazen sadece yaralı birinin elini tutup, moralini yüksek tutmak bile onu hayata bağlamaya yetebilir. O yüzden şimdi anlatacaklarımı bir düşünün derim.

Afet sonrasında ilk 72 saat hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir. Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden

yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir.

Dolayısı ile karga tulumba çekip sürüklemek yerine bilinçli hareket etmek, iyi niyetle yaptığımız işi daha da güçlendirecektir. Mag-Der tarafından verilen eğitimlerle profesyonel ekiplerle koordineli çalışabilirsiniz. Kaldı ki, olası yeni Marmara depremi için öngörülen hasar çok yüksek olduğundan ve arama kurtarma ekiplerinin çoğunun merkezi İstanbul olduğundan bizler Yalova’da kendi yağımızda kavrulmak zorunda kalabiliriz. Olası bir afette eğitimli kişilerin de bir kısmının afetten etkileneceği düşünülürse, eğitimli insan gücüne çok fazla ihtiyaç vardır.

İşte bu sebeple kendimizi eğitmemiz gerekmektedir. Mag-Der yeni bir eğitim dönemine giriyor. 10 gün boyunca günde 2-3 saatinizi ayırabilirsiniz. Eğitimde afet bilincinin yanı sıra, profesyonel eğiticilerden afet psikolojisi, ilkyardım ve yangın eğitimleri de verilecek. Kurs ücretsiz. Ben ve arkadaşlarım orada olacağız. Verdiği bilgiler için Yalova Mag-Der Başkanı sayın Sabri Karaçam’a çok teşekkür ediyorum.

MAG EĞİTİMLERİ 8-20 MAYIS TARİHLERİ ARASI BAŞLIYOR

SAAT: 19.30

EĞİTİM YERİ: YALOVA BELEDİYESİ ENGELSİZ CAFE

HALİL İNANCIK KONFERANS SALONU

KİMLER MAG OLABİLİR?

18-65 yaşları arasında olan, mahallede uzun süredir oturan ve oturmayı planlayan, fiziksel engeli olmayan, yüz kızartıcı suçtan hüküm giymemiş, gönüllü çalışmasına inanan, takım çalışmasına yatkın kadınlar ve erkeklerin MAG olabilecek.

‘ENKAZA İLK MÜDAHALEYİ HER ZAMAN YEREL HALK YAPAR’

Doğal afetlerde çok kritik saatler olarak nitelendirilen ilk müdahalenin yerel imkânlar kullanılarak yapıldığını ve en çok hayatın da bu zaman zarfında kurtarıldığının yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konduğuna dikkat çeken

Karaçam, “Kurtarmaların yüzde 70’i bu zaman diliminde gerçekleştiriliyor. O yüzden afet bölgelerindeki insanların temel afet bilinç ve hafif arama kurtarma eğitimi almış olmalarının büyük önemi var. MAG’lar bu temel afet eğitimini ve arama kurtarma eğitimi almış kişilerden oluşuyor. Mahallere konulan konteynırlarda arama kurtarma ekipmanları ve kişisel ekipmanlar bulunuyor”.

Yalova’nın deprem gerçeğine alışması gerekir. Yalovalıları MAG olmaya çağırıyoruz: “Deprem olacak, bundan kurtuluş yok, ama yaşanabilecek felaketten kurtulma şansınız var. Çare sizsiniz! Eğer örgütlenmez, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğinizi bilmezseniz, çaresiz kalırsınız!”