İnce’den ‘Seçimli Olağanüstü Kurultay’ Çıkışı..

0

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Meclis’te yaptığı basın toplantısında seçimli olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

DERHAL SEÇİMLİ OLAĞANÜSTÜ KURULTAY YAPILMALI”

İnce’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Derhal seçimli olağanüstü ve tüzüklü kurultay yapılmalı. Kurultayın adı Cumhurbaşkanlığı kurultayıdır. Televizyondan aday öğrenme dönemi kapanmıştır. Buna izin veremeyiz.
Cumhuriyet’i, çocukları düşünmek zorundayız. Yeni sistemde Cumhurbaşkanını Yüce Divan’a göndermek için 400 vekil gerekiyor diye Cumhurbaşkanını eleştirirken, CHP’nin kurultayı için de bunları dersek insanları inandıramayız.
“ÖNCE PARTİMİZDE DEMOKRASİ İSTEMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı karşısında nasıl fren sistemi yok diyorsak. Türkiye’de demokrasi istiyorsak, önce partimizde demokrasi istemeliyiz. İstediğimiz kişiyi görevden alıyorsak, Cumhurbaşkanı’na bir şey deme hakkımız yok.
YÜZDE 25 OLAN SOSYAL DEMOKRATLARI YÜZDE 60’A ÇIKARMALIYIZ

Kimseyi kapının önüne koymaya hakkımız yoktur. Amacımız kapının önündekileri içeri almak olmalıdır. Kendimize güvenmeliyiz. Tabanı yüzde 25 olan sosyal demokratlar yüzde 60’ı hedef almalıdır.

“TOPLAYIN KURULTAYI BU İŞ BİTSİN”

Partililerin taleplerini zamana yayarak kapatmayın. Bunu zamana yayarsanız yöneten değil, yönetilen olursunuz. Toplayın olağanüstü kurultayı bu işi bitirin. Artık kurultay kazanmak yetmiyor. Dilini değiştiren, söylemini değiştiren, korku değil, umut saçan, günü birlik değil ilkeli olan bir parti istiyorum.”
OLAĞANÜSTÜ KURULTAYDA ADAY OLACAK MISINIZ?
“Burası adaylık açıklama yeri değil. Ortada bir olağan kurultay teklifi yoktur. Bu zamana yaymak için alınmış bir karardır. Adaylık konusu tabanla alınacak karardır. Ama ben hiç iddialarımdan vazgeçmişe benziyor muyum?