İŞTE FETÖ YAPILANMASI İDDİANAMESİ!

0

T.C. YALOVA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI tarafından yürütülen Yalova Üniversitesi FETÖ Yapılanmasına ait ‘iddianame’de bir çok sanık ve tanık’ın ifadesine başvurulmuş.Öyle ki Yalova kamuoyunun yakından tanığı isimler Akademik şahsiyetler iddianamede yer alıyor.

Atakent Gazetesi olarak bu iddianamenin orjinal metinlerini,ifade tutanaklarını kamuoyunun bilgi ve haber alma hakkı nezdinde yorumsuz,ancak dikkat çekici başlıklarla yayınlamayı uygun gördük.

İŞTE YALOVA ÜNİVERSİTESİ SORUŞTURMASI;

Soruşturma No : 2016/5563
Esas No : 2017/161
İddianame No : 2017/28

İ D D İ A N A M E

1) FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ-PARALEL DEVLET YAPILANMASI (FETÖ/PDY)

a)Örgütün İsimlendirilmesi ve Örgüt Lideri

Örgüt “tek kişiyi kutsal, insanüstü, yarı Tanrı gibi görüp onu muhterem sayarak iman ettiği için” lideri Fetullah Gülen’in adı ile anılmıştır. Terör örgütü mensupları ve örgüt sempatizanları, kendilerini belirsiz şekilde “hizmet hareketi”, “camia” ve nadiren de”cemaat” olarak isimlendirmektedir. Örgütün özellikle belirlediği bu muğlâk ve anlamsız isimlendirmeleri, sahip olduğu “hayalet-karanlık” vasfını güçlendirmek, amacını gizlemek ve masum gösterilmesine yönelik bir algı çalışmasıdır.

Örgütün kurucusu; üyeleri tarafından; “kâinat imamı” “kutsal insan”, “büyük efendi”, “metafizik âlemle ve öbür tarafla istişare etme özelliği olan”, “Mehdi”, “Mesih”, “kutsal kişi”, “muhterem”, “hoca efendi” sıfatlarıyla ifade edilen şüpheli Fetullah Gülen’dir.

Şüpheli Fetullah Gülen’in doğum tarihi 27/04/1942 iken, nüfus kayıtlarında yılı 1941 olarak düzeltilmiştir. Gülen, sohbetlerinde doğum tarihini 11 Kasım 1938 olarak açıklamıştır. Bunun sebebi kendini Mehdi olarak görmesi olup Gülen, “Deccal” kabul ettiği ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihini kendisine doğum tarihi seçmiştir. Mehdi’nin ahir zamanda zuhur edeceğine inandığı için “Deccal öldü, Mehdi doğdu” inancından dolayı bunu iddia etmektedir.

Fetullahçı Terör Örgütü -Paralel Devlet Yapılanmasının Terminolojisi
Örgüt, kendince bir terminoloji geliştirmiştir. Bazı kavramlar örgütü anlamak için izaha muhtaçtır.
(1) Cemaat, Camia, Hizmet Hareketi; Şüpheli Fetullah Gülen, örgütü hiç bir sıfatı veya ismi kullanmayı tercih etmemektedir. Bu grup kamuoyunda, Fetullahçılar, Fetullah Gülen Cemaati, Camia, Hizmet hareketi şeklinde isimlendirilmektedir.
Fetullah Gülen Örgütü, kendilerine eskiden “cemaat” derken yakın dönemde “camia”, “hizmet hareketi” gibi muğlak, isim olmayan ve kendilerini sempatik göstermeye çalışan bazı ibareler kullanmaktadır. Bu ifadeler karanlık bir amacın karanlık ilişkilerinin muğlak ifadesidir. Bir bakıma bu örgütlenme gerçekte isimsiz bir örgütlenmedir.
“Örgüt”, şüpheli Fetullah Gülen tarafından 1965 yılından itibaren oluşturulmaya başlanıp 1971 askerî muhtırası sonrası müstakil kimlik kazanıp dini, ekonomik, sosyal, siyasi örgütlenmenin adıdır. Bu teşkilat içerisindeki kişiler kendilerini, yukarıda da belirtildiği şekilde “Camia” veya “hizmet hareketi” olarak da adlandırmaktadırlar.
Hizmet hareketi, muğlak bir ifadedir. Hareketin ne hizmeti yaptığını ifade etmemektedir. Dileyen dilediği gibi bu ifadeyi kullanabilir ve istediği anlamı yükleyebilir.Hizmet hareketi ifadesi ile algı yönetimi kurgusu, amacın gizlenmesi, masum gösterilmesi çalışması hemen sezilmektedir. Şüpheli Fetullah Gülen ve örgütü dini bir hizmetin yapılmasından oldukça uzaktır.
(2) Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması Örgütü; Demokratik Hukuk Devletinin özelliklerini ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş en geniş ve en büyük katılımlı silâhlı terör örgütlenmesidir. Amaçlarını gerçekleştirmek için silâhlı terör örgütlerini kullanabilen-kiralayan, devletin silâhlı unsurlarını emelleri için kullanabilen, devlet kademelerindeki silâhlı güçler aracılığı ile operasyonel sonuçlar elde edebilen bir örgütlenmedir.
(3) Mahrem Yerler; Örgüt dilinde Askerî Okulları, GATA, TSK, Polis Kolejleri, Adalet Akademisi, Yargı Kurumları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatını ve bazı özel kurumları (TİB, ÖSYM, TÜBİTAK) ifade eder. Özel mahrem yerler ise silâh bulunduran TSK, Emniyet, MİT’tir.
(4) Mahrem Hizmet; Mahrem yer sayılan devletin en önemli kurumlarında örgütün kendi hesabına yürüttüğü hizmete verilen isimdir. Mahrem hizmet örgüt adına kurumlarda kadrolaşma, abinin veya imamın emrine göre organize hareket etme ve örgüt amacına yönelik verilen görevleri ifa etmektir.
(5) İmam; Örgütün sorumlu yöneticisi olan erkek kişiyi ifade eder. Din bilgisine sahip olması aranmaz. Hiyerarşi içerisinde yer alan örgütün yöneticisi ve raporları toplayan emirleri veren kişidir. Kainat İmamı, Kıta İmamı, Ülke İmamı, Bölge İmamı, Şehir İmamı, Semt ve Mahalle İmamı, Kurum İmamı gibi bir çok değişik pozisyonu vardır.

….

Ve iddianamenin kamuoyu tarafından en merak edilen kısmı Tutuklu Yalova Üniversitesi Eski Rektörü Niyazi Eruslu,

TÜM SORUŞTURMA DOSYASI VE DELİLLERİN İNCELENMESİNDE

Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında;
FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütünün Yalova Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik yürütülen çalışmalarda; örgütlenmenin üniversitede kadrolaştığı, örgütsel toplantılar düzenlendiği, örgütün propagandasının yapıldığı, örgütsel yayınların üniversiteye alındığı, akademik ve idari personelin örgütün amaçları ve propagandası çerçevesinde yurtdışına gönderildiği, örgütle irtibatlı ve iltisaklı kurum ve kuruluşların üniversite ile ilgili konularda tercih edildiği, örgütün hiyerarşik Yalova ili yapılanmasında yer alan kişilerle irtibatlı ve iltisaklı olunduğu, örgütün referansı ile akademik ve idari personel ataması yapıldığı, örgüt içi iletişimde kullanılan BYLOCK uygulamasının kullanıldığı ve örgüte biat etmeyen ya da katılmayan kişilerin bir takım nedenlerle saf dışı edildiğine yönelik bilgi alınması üzerine;

MEHMET NİYAZİ ERUSLU (Bylock kullanmamaktadır)

Dijital meteryallerin analizi

Yalova Sulh Ceza Hakimliğinin 14/10/2016 gün ve 2016/2014 d.iş kararı ve Başsavcılığımızca verilen ( daha sonra Yalova Sulh Ceza Hakimliğinin onayına sunulan) talimatları uyarınca yapılan arama ve el koyma neticesinde;
WD markaWMAV50131586 seri numaralı 1TB kapasiteli 3.5” HDD dijital meteryaller rapor tanzimi için 22/08/2016 tarihli yazı ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gönderilmiş olup, rapor tanziminin uzunca bir zaman alacağı için soruşturma dosyasının sürümcemede kalmaması açısından kamu davasının bir an önce açılmasının zorunluluk arz etmiştir. Raporun gelmesi durumunda mahkemenize derhal aksettirilecektir.

Dijital meteryallerin analizi

Yalova Sulh Ceza Hakimliğinin 21/07/2016 gün ve 2016/1218 d.iş kararı ve Başsavcılığımızca verilen ( daha sonra Yalova Sulh Ceza Hakimliğinin onayına sunulan) talimatları uyarınca yapılan arama ve el koyma neticesinde;

2 adet Kingston marka 16 GB metal renkli flash bellek,
1 adet Hi-level marka 16 GB Yeşil renkli flash bellek
1 adet markası bulunmayan Yalova Turizm ibareli 4 GB Flash bellek
1 adet markası bulunmayan sarkosan ibareli 2 GB Flash bellek
1 adet markası bulunmayan park hastanesi ibareli kapasitesi belli olmayan flash bellek,
1 adet Erdemir ibareli kapasitesi belli olmayan flash bellek,
1 adet CODEGEN ibareli K3522 Model kapasitesi belli olmayan harici HDD,
1 ADET Samsung marka p-902 Galaxy Note P122 Model 352124060122928 IMEI tablet ve içerisinde bulunan Turkcell 128 KB simkart
1 adet Apple marka macbook pro C02llvc2fd56 seri numaralı laptop,
1 adet samsung marka N920 ( Note5) model 353975071978684/01 IMEI numaralı ve RF8G82QZA6V seri numaralı ve içerisinde takılı vaziyette 0532 139 9666 Turkcell sim kart,
1 Adet Scandisk Marka 16 GB kapasiteli BL130124494b İbareli flash bellek,
Casper Era Business marka ve model 0002370361 seri numaralı Masaüstü PC ve içerisinde bulunan Seagate marka 500 GB kapasiteli W2ABHJW7 seri numaralı HDD
dijital meteryaller rapor tanzimi için 22/08/2016 tarihli yazı ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gönderilmiş olup, rapor tanziminin uzunca bir zaman alacağı için soruşturma dosyasının sürümcemede kalmaması açısından kamu davasının bir an önce açılmasının zorunluluk arz etmiştir. Raporun gelmesi durumunda mahkemenize derhal aksettirilecektir.

Bank asya bilgileri
Şüphelinin, FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı Asya Katılım Bankasında 2 adet hesabının bulunduğu, şüpheli hesap hareketinin olmadığı anlaşılmıştır.

Görevi

Yalova Rektörü

Şüphelinin, FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olması nedeniyle YÖK kararı ile görevinden uzaklaştırıldığı,
Eğitim bilgileri

Şüphelinin alınan ifadesinde çocuklarını FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı Fatih Koleji ve Özel Fatih Fen Lisesinde okuduğunu beyan etmiştir.
Üye olduğu Gazeteler

Şüphelinin alınan ifadesinde FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı Zaman Gazetesine aboneliğinin olduğunu beyan etmiştir.
Mal Varlığı Bilgileri

İstanbul ili, Kâğıthane ilçesi, Talat Paşa mahallesi, 4520 ada, 8 parselde bulunan mesken
Yalova ili, Merkez ilçesi, Kazımiye köyü, 136 ada, 8 parselde bulunan arsa’ya
34 DD 6839 Plaka sayılı aracına şerh işlemi yapılmıştır.

Yurt dışı yolcu sorgulama sonuçları

Şüphelinin diğer FETÖ/PDY örgüt üyeleriyle birlikte Yurt Dışına çıkışları ve Türkiyeye dönüşleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
¸
¸
FETÖ / PDY mensubu firari il imamı Tayfun TUNA, il manevi ağabeyi tutuklu-şüpheli Atilla AKOĞUZ, Yalova Üniversitesi imamı tutuklu-şüpheli Mehmet GÜLER, İl İmamı Özel Kalemi tutuklu-şüpheli Mustafa TÜRKER ve Zaman Gazetesi Bölge Müdürü tutuklu-şüpheli Sebahattin GÜRBÜZ ile Yalova ili protokolüyle birlikte fotoğraf çektirdikleri anlaşılmıştır.
Şüphelinin en üst sorumlu ve idarecisi olduğu Yalova Üniversitesinin 2013 yılı idare faaliyet raporunda FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütü ile irtibatı ve iltisakı nedeniyle kapatılan KİMSE YOK MU adlı derneğin Uganda ülkesindeki faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde görevli bir Profesörün gönderildiğinin görüldüğü anlaşılmıştır.

 

Şüphelinin, soruşturma kapsamındaki şüpheli Mehmet GÜLER ile telefon irtibatının bulunduğu,

ADI SOYADI/ NUMARA
ADI SOYADI/ DİĞER NUMARA
İRTİBAT
MEHMET GÜLER 5077550099
Mehmet Niyazi Eruslu 5492607777
3
MEHMET GÜLER 5303403277
Mehmet Niyazi Eruslu 2268148549
27
MEHMET GÜLER 5303403277
Mehmet Niyazi Eruslu 2122217191
2
Aramada ele geçirilen Deliller
(Adli emanetin 2016/649 sırasına kayıtlı deliller)
Şüphelinin ikametinde yapılan aramada;
-1 nolu delil – 1 adet ajanda (siyah renkli üzerinde 1773 ibaresinin yazılı olduğu)
-3 nolu delil – 1 adet bloknot (The Green Park Hotel Resort ibarelerinin yazılı olduğu)
Şüphelinin 34 DD 6839 plaka sayılı aracında yapılan aramada;
-2 nolu delil – 1 adet Ajanda (Günalp ibareli Kahverengi)
-5 nolu delil – 1 adet ajanda (Kahverengi, 2011 Sarkuysam ibareli)
-6 nolu delil – 1 adet not defteri (Koç Üniversitesi ibareli)
Şüphelinin makam odasında yapılan aramada;
-4 nolu delil – 1 adet siyah renkli klasör (içerisinde çeşitli adres, telefon, resim, bazı notlar ve kartvizitler bulunan)
-7 nolu delil – 5 adet sayfada (Türkiye’de tanınmış iş adamlarına ait kişilerin isimlerinin bulunduğu isim listesi, arkasında el yazısı ile yazılmış gazete ve kişi isimleri, gezi yazısı ve fotoğraflar, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü ve Ankara 12.İdare Mahkemesi üyesinin isimlerinin bulunduğu liste)
-8 nolu delil – 1 adet ajanda (Kahverengi, üzerinde Profesör Dr. M.Niyazi ERUSLU yazılı)
-9 nolu delil – 1 adet ajanda (Kahverengi)
-10 nolu delil – 1 adet ajanda (siyah renkli)
-11 nolu delil – 1 adet Turkuaz renkli ince klasör
-12 nolu delil – 1 adet ajanda (Vişne Çürüğü rengi)
-13 nolu delil – 1 adet ajanda (Gri renkli)
-14 nolu delil – 1 adet Said ALPSOY tarafnıdan yazılmış “EN BÜYÜK ENTEL F.GÜLEN NEYİ NE KADAR BİLİYOR” yazılı kitap ele geçirildiği anlaşılmıştır.

Yalova Üniversitesi Kütüphanesinden ele geçirilen 2016/633 adli emanete kayıtlı deliller

– 2 Adet “Kalbin Zümrüt Tepeleri” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 8 Adet “Gençlere Pırlanta Ölçüler ” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 4 Adet “Pirazma” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 6 Adet “Kalbin Zümrüt Tepeleri” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 5 Adet “İnsanlığın iftihar tablosu-sonsuz nur” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Yaşatma ideali” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 2 Adet “İnancın Gölgesinde” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 2 Adet “Kendi dünyamıza doğru” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Kalbin solukları” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “100 soruda Fethullah GÜLEN ve hareketi” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Fasıldan fasıla” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Cemre beklentisi” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Fatiha üzerine mülahazalar” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “M.Fethullan Gülen bir proje denemesi” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Fethullah Gülen, Gülen’in sıradışı hayatı, ABD’de geçirdiği dokuz yılın hikayesi” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Hedefteki cemaat” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “yaşayan Düşanceler” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Sükutun çığlıkları” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Gurbette Fethullah Gülen” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Fikir Atlası” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Zamanın altın dilimi” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Fethullah Gülen ile Amerikada bir ay” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Kendi iklimimiz” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Örnekleri kendindenbir hareket” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Yitirilmiş cennete doğru” isimlikitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Işığın görüldüğü ufuk” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Beyan” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Zihin harmanı” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarersiteda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Günler baharı soluklarken” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Çağ ve nesil” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Buhranlar anaforunda insan” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Ruhumuzun heykelini dikerken” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Yol mülehazaları” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

– 1 Adet “Kur’an’dan idrake yansıyanlar” isimli kitap Yalova Üniversite Kütüphanesinden ele geçirilen kitaplarda zaptolunmuştur.

Tanık Beyanları

Bilgi Sahibi Meshut BAŞAK; Rektör Prof.Dr. Niyazi ERUSLU ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hüseyin YILDIRIM tarafından, Yalova Üniversitesinin FETÖ imamı olan 6 ay kadar önce Profesörlük kadrosunun verildiği, Hem rektör, hem de rektör yardımcısının birçok sağduyulu öğretim üyesi tarafından bu kişinin FETÖ’ nün Üniversite İmamı olduğu konusunda uyarıldığını, buna rağmen bu kişiye bu kadronun verildiğini, Yalova Üniversitesinin FETÖ tarafından kuşatılmasının bir diğer örneğinin ise Prof.Dr. Kenan DAĞCI ve Prof.Dr. Tuncay GÜLOĞLU ile Bülent KENEŞ ve Cemal UŞAK adlı kişilerin Yalova Üniversitesi İİBF’ de görev yaptıklarını, Bu kişilerin fetullahgulen.org ile herkul.org sitelerinde “ Hizmet Hareketini ” anlatan akademisyenler olduklarını, bu hizmetlerinin ödülü olarak ise bu iki isme profesörlük kadrosunun verildiğini, bu şahıslardan Prof.Dr. Kenan DAĞCI’ nın Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Müdür olarak atandığını, bu atamayı da ikaz edilmesine rağmen Rektör Prof.Dr. Niyazi ERUSLU’ nun yaptığını, Rektör Niyazi ERUSLU’ nun sayesinde Yalova Üniversitesinin de FETÖ’ nün KURTARILMIŞ ÜNİVERSİTELERİ arasına girdiğini beyan etmiştir.

DEVAM EDECEK…