Çiftlikköy’de Sağlık Seminerleri Devam Ediyor

0

ÇİFTLİKKÖY’DE SAĞLIK SEMİNERLERİ DR. YARAR’LA SÜRDÜ

Çiftlikköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Sağlık Seminerleri, Diz Eklemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri konusuyla devam etti. Çiftlikköylülerin büyük ilgi gösterdiği seminerde Özel Aktif Hastanesi doktorlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakkı Yarar, izleyicilere çeşitli bilgiler verdi. Seminer sonunda Bayan Silpagar tarafından Dr. Yarar’a teşekkür çiçeği takdim edildi.

DR. YARAR EKLEM AĞRILARINDA BİLİNMEYENLERİ ANLATTI

Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi Seminer Salonu’ndaki etkinlikte Dr. Yarar, eklemlerin iltihapsız romatizması olarak bilinen artrozdan, D vitamini kullanımına, omurga ağrılarından fizik tedavi yöntemlerine kadar pek çok konuda bilinmeyenleri anlattı.

“ARTROZ GELİŞİMİNDE İKİ FAKTÖR ÖNEMLİ”

Dr. Yarar, artroz gelişiminde iki temel faktör olduğunu dile getirerek, “Eklem kıkırdağı, kemik, bağlar gibi yapılarda doğumsal ya da sonradan gelişen bozukluklar birinci temel faktör. Eklemlerin üzerindeki yüklerin ya da mesleki nedenlere bağlı olarak eklemlerin normal çalışma koşullarının değişmesi de artroz gelişimine neden olan bir diğer faktör. Yaş, kalıtım, cinsiyet, fazla kilo ve şişmanlık, eklemlerde görülen yapısal bozukluklar, eklem hastalıkları, eklemlerin aşırı kullanılması ise artrozun gelişmesini kolaylaştırıyor. Eklem hareketlerinde kısıtlanma ve ağrı, eklemlerde şiş görünüm, hareket halinde eklemde çıtırtılar varsa, artroz belirtileri gösteriyorsunuz demektir” dedi. Bununla ilgili fizik tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Dr. Yarar, ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Kemiklerin güçlenmesi için D Vitamininin önemini vurgulayan Dr. Yarar, “D vitamini almak için illa güneş banyosu yapmak gerekmez, illa denizin yanında durun değil. Camın arkasındaki güneşin bize bir faydası yok. 12-1 civarı 5 dakika güneş altında kolunuz, bacağınız güneşlendi mi yeter. D vitamini hastalıklara karşı direnç demek” diye konuştu. Seminer sonunda Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın eşi Nursel Silpagar tarafından Dr. Yarar’a teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.