Çiftlikköylüler Zaferin 102.yılında Çanakkaleyi Gezdi

0

Çiftlikköy Belediyesi’nin Kültür Turları kapsamında, Çanakkale Zaferinin 102’inci yıldönümünde Çiftlikköylüler tarihi zaferin yaşandığı toprakları gezdi. 

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Başkan Yardımcısı Abdurrahim Solmaz, birim müdürleri ve belediye personeli tarafından yolcu edilen 3 otobüste 150 bayan yer aldı. Çiftlikköylüler, Çanakkale’de metrekareye 6 merminin düştüğü büyük savaşın izlerini yerinde gördü. Geceyarısı yola çıkan kafile, sabah saatlerinde Çanakkale’ye vararak Gelibolu’ya feribotla geçti.
Eceabat’ta verilen kahvaltı molasının ardından rehberlerle buluşan Çiftlikköylüler, Seddülbahir, Kilitbahir Kaleleri ve Kanuni Kulesi, Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği, Alçıtepe Son Ok Anıtı, Sargıyeri Şehitliği, Seddülbahir İlk Şehitler Anıtı, 57’inci Alay Şehitliği, Conkbayırı Gözetleme Kulesi, Anafartalar Muharebesi’nin gerçekleştiği Anafartalar Ovası gibi yerleri gezdi.
Çanakkale Şehitler Anıtı’nda bir cam mezar bölümünde 36 Şehidimizin adının yazdığı, toplamda kimlikleri tespit edilebilmiş haklarında kayıt “Şehadetname” bulunan 59408 Şehidimizin isminin yazılı olduğu sembolik mezarlar, Atatürk ve yaralı asker anıtını gezen Çiftlikköylüler, aynı günün akşamı Çiftlikköy’e dönüş yoluna koyuldu.


Geziden son derece memnun kaldıklarını dile getiren Çiftlikköylü bayanlar, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a teşekkür ederek, kültür gezilerinin devam etmesi dileklerini iletti. Başkan Silpagar, bu yıl gönüllerin şehri Konya’ya yapılan gezinin ardından şanlı tarihimizin önemli bir parçası olan Çanakkale’ye gezi düzenlediklerini belirterek, “Bu yıl içinde başka yörelerimize de inşallah geziler tertipleyeceğiz. Vatandaşlarımızı tarihi ve kültürel değerlerimizle bu gibi geziler aracılığı ile buluşturuyoruz. Gezilerimiz devam edecek” diye konuştu.