Yalova Valisi Tuğba Yılmaz,18 Mart Çanakkale Zaferi Açıklaması

0

Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran İstiklal ve İstikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla teyit edildiği yerdir.
Milletimizin dünya sahnesinde var olma mücadelesinin en büyük timsali olan Çanakkale, Birinci Dünya Savaşında; Merhum Mehmet Akif ERSOY’un; “Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtmede yer /O ne müthiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer…” dizelerinde anlatılan kutsal mücadelenin yaşandığı yerdir.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, Türk askerinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğini tüm dünyaya haykırdığı yerdir.
Biz aslında kimiz? sorusunun cevabını merak edenler Çanakkale’ye bakmalıdır. Orada Filistinli Ahmet’le Musullu Selahaddin’i, Sudanlı Muhammed’le Tunuslu Ali’yi, Bosnalı Murat’la Kırımlı Kemal’i ve elbette Anadolu’nun, Trakya’nın her şehrinden kahramanları görecektir.

Dünya’nın uzak köşelerinden gelen, birbirini hiç tanımayan genç fidanların mücadele ettiği Çanakkale Savaşı; Mehmetçiğin, düşman askerlerine, yaralılarına, ölülerine duyduğu merhamet ile bütün akvam-ı beşere ve ‘tek dişi kalmış canavara’ medeniyeti öğretmiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Anzak askerlerinin annelerine hitaben söylediği; “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” sözleri Anzak annelerinin gözyaşlarını dindirmiş, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Mehmetçiğimizin iman gücüyle verdiği mücadele, cesareti kadar merhameti ve sergilediği davranışlar sebebiyle Çanakkale, dünya tarihine en centilmen savaş olarak geçmiştir.
“ Çanakkale geçilmez” dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi Aziz Milletimizin günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle ülkemize sahip çıkacağının da güvencesidir. Tarih boyunca gerek toprak bütünlüğüne gerekse birlik ve beraberliğine yönelik pek çok saldırıya maruz kalan Aziz Milletimiz; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir.

Şanlı tarihi sayısız kahramanlık destanlarıyla dolu Aziz Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 102 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ul Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, yakın tarihimizde gerçekleştirilmek istenen 15 Temmuz hain darbe girişiminde aynı cevabı vermiştir. Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif ERSOY; ”Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” dediği toplu yürekler sayesinde geçmişten bu yana üzerimize oynanan oyunlar boşa çıkarılmıştır. Unutulmamalıdır ki vatanımız, Aziz Şehitlerimizin sayesinde dimdik ayaktadır. Onların kahramanlık ve cesaretinden aldığı güçlü aydınlık istikbale doğru kararlılıkla yürümektedir.
Bu düşüncelerle bizlere bu büyük zaferi armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk Milleti’nin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda eden tüm Aziz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor ve onlara, gözleri arkada kalmasın diye, tüm milletimizle beraber şöyle sesleniyorum:

Âsım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.