Son dakika: 4.2 milyon kişiye müjde! Primler düşüyor

0

Genel sağlık sigortalı (GSS) olan 4.2 milyon kişiye müjdeli haber geldi. SGK uzmanı Oğuz Aslım’ın yaptığı açıklamaya göre; GSS primleri düşüyor. GSS borcunuzun olup olmadığını e-devlet’ten görebilirsiniz…

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren GSS yeni düzünelemeye gidiliyor. Gelir seviyesine göre 3 ayrı prim tarih oluyor, tek prim dönemine geçiliyor. Ödenecek prim de 53,32 lira olarak belirlendi.

 

GSS prim borçlarına da yapılandırma imkanı gelecek. 12 ay içinde gelir testine başvurulursa, faizler ve gecikme zamları silinecek. Aylık borcun aslı 53,32 lira ve üzerindeyse; 53,32 lira üzerinden borç yeniden hesaplanacak. 5 milyon kişinin faiz ve cezası silinecek, borç 12 eşit taksitte ödenebilecek. Hükümler 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

2008 YILINDA BAŞLADI

Türkiye’de 2008 yılında başlayan GSS, herhangi bir türden (sigortalı ya da bağlı) sigortalılığı bulunmayanlar için kademeli geçiş öngördü. Ocak 2012’den itibaren ise bütün yurttaşların zorunlu olarak GSS kapsamına alınması, kişilerin yaptıracakları gelir testine bağlı olarak, gelirlerine göre prim ödeyip GSS kapsamında sigortalı sayılması uygulaması yürürlüğe girdi. Gelir testi yaptıranlar, hane gelirlerine göre 3 ayrı prim kademesinde prim ödeyerek sigorta kapsamına alınırken, hiç teste girmeyenler ise en üst dilimden borçlandırılmaya başlandı. Her dönemde yaklaşık 2 milyon kişinin gelir testi yaptırmaması, yaptıranların da prim ödememeleri üzerine SGK hesaplarında sürekli büyüyen alacak kalemi ve takibinin yapılamaması nedeniyle de iki defa af getirilerek gelir testi yaptıranların borçları silindi.