Muharrem İnce; Neden Hayır diyoruz.?

0

CHP Yalova İl Başkanlığı tarafından Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Neden Hayır Diyoruz’ isimli panele katılan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “550 milletvekili 600 olacak. Bu ülkenin 80 milyonun 80 milyonu milletvekili maaşını konuşur. Haklıdırlar da. Asgari ücretle geçinen insan ne yapacak, konuşacak tabi. Neden milletvekili sayısı 600’e çıkarıyoruz, bunu birisi anlatsın” dedi.

Milletvekili seçilme yaşının 18 yaşına düşürülmesini de eleştiren Muharrem İnce, “18 yaşında lise son sınıf öğrencisini milletvekili yaptık. Ey benim aziz milletim, acaba senin çocuklarından birisi mi olacak, yoksa genel başkanın arkadaşlarının çocuklarından birisi mi olacak? Sonra ne olacak, askerlikten muaf yapacakmışız onu. Fakirin çocuğu Gabar’da, Cudi’de El Bab’ta şehit olacak, genel başkanların arkadaşlarının çocukları 18 yaşında milletvekili olup, 20 bin lira da maaş alacak öyle mi? Yok ya. Hayır diyorum onun için” ifadesini kullandı.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Bizim 1876’dan bu yana 140 yıllık bir demokrasi mücadelemiz var. Hep iyiye doğru gitmişiz. Arada kesintiler olmuş. Şimdi biz bunu, 140 yıllık mücadeleyi bir kalemde silip atamayız.” dedi.

Bu kazanımların heba edilemeyeceğini belirten İnce, “Bizim 1876’dan bu yana 140 yıllık bir demokrasi mücadelemiz var. Hep iyiye doğru gitmişiz. Arada kesintiler olmuş. Şimdi biz bunu, 140 yıllık mücadeleyi bir kalemde silip atamayız. Kadı vardı cumhuriyetten önce. Şimdiki hakimlerin, savcıların yerine kadı vardı. Mesela padişah kadı atayamazdı. Kadıyı şeyhülislam atardı.” dedi.

Anayasa değişikliğiyle ilgili maddelere de değinen İnce, “Gelelim şu 18 maddeye. Birinci madde ‘yargı bağımsız ve tarafsızdır’ diyor. Şu anki anayasamızda ‘yargı bağımsızdır’ diyor. Onlar yanına bir de tarafsızdırı ekliyorlar. ‘Bunda ne var?’ diyebilirsiniz. Öyle değil. Yargı taraftır, taraf. Yargı cumhuriyetten, demokrasiden, Atatürk’ten, insan haklarından yana taraftır.” diye konuştu.