Reina saldırısı soruşturmasında 11 kişi tutuklandı

0

Reina’ya düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmada aralarında saldırganın eşinin de bulunduğu 11 şüphelinin tamının tutuklanmasına karar verildi. Savcılık, teröristin eşinin de DAEŞ’li olduğunu ve saldırıdan haberi olduğunu belirtti.

Beşiktaş Ortaköy’deki eğlence mekanına yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan, aralarında saldırgan Abdulgadir Masharipov’un eşinin de bulunduğu 11 şüpheli, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklandı.

Gözaltında tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen ve tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilen şüpheliler Bakhtiiar Abdurashidov, Matitibake Tusunmaimaiti, Maimaiti Jumainiyazi, Sabri Benthabet, Adili Salimu, İslam Magomedov, Tuersung Xianmixiding, Abdullah Türkistanlı, Rakhnamo Zaidzhankizi, Gulsaya Tlegenova ve Zarina Nurullayeva’nın işlemleri sona erdi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, aralarında saldırganın eşi Zarina Nurullayeva’nın da bulunduğu 11 şüphelinin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanmalarına karar verdi.

KARISI DAEŞ’Lİ

Savcılık, sevk yazısında Abdulgadir Masharipov’un eşinin saldırıdan haberdar olduğunu belirtti.

Savcılık, Masharipov’un eşinin de DAEŞ’li olduğu vurguladı. Yakalandığında adını gizlediğine ve kod isim kullandığına dikkat çekti. Şüpheli Zarina N.’nin yakalanmadan bir gün önce oğlunu iki DAEŞ’li teröriste teslim ettiği ortaya çıktı.

Sevk yazısında şüphelinin eşi tarafından “Burada kalırsanız zarar görürsünüz” diyerek uyarıldığı ve DAEŞ’liler tarafından alınarak Esenyurt’ta bir eve götürüldüğü anlatıldı.

Şüphelilerden Bahtiyar Abduraşidov’un da saldırdan sonra teröriste silah getiren kişi olduğu belirtildi.

3 Ocak’ta saldırgan Abdulkadir Masharipov’un kendilerini takip eden trafik polislerine ateş ettikleri, araçlarını Beyoğlu’nda bırakıp kaçtıkları da ortaya çıktı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda terör eylemlerinin finansmanı için kullanılan 160 bin dolar ele geçirildi.