KLİMALAR TEHLİKE SAÇIYOR

0
27TEM.KLİMA

27TEM.KLİMA

Özel Aktif Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakkı Yarar, hava sıcaklığının normallerin üzerinde hissedilmeye başlandığı son günlerde, yanlış klima kullanımı hakkında uyarıda bulundu.

Özel Aktif Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakkı Yarar, ‘ sıcakların artması ile birlikte bel, boyun ve sırt ağrıları şikayetiyle doktora başvuranların sayısında artış görülmektedir. Çoğu zaman nedeni klimalardan kaynaklanmaktadır. Anında serinletici etkisi ile imdadınıza yetişen klimalar, bilinçsiz kullanıldığında tehlike saçabiliyor. Dış ortam ile klimalı ortam sıcaklık farkının 10 dereceyi aşması durumunda kas ağrılarından, tutulmalara, boyun ve sırt ağrılarından, enfeksiyonlara, alerjik reaksiyonlara, hatta zatürreeye dek birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluyor. ‘ dedi.

Dayanılmaz boyun ve baş ağrısı, boyun tutukluğu, bazen kola yayılan ağrı, uyuşma, sırtta yanma şikâyetleri olanların, kronikleşmeden mutlaka bir hekime başvurması gerektiğini vurgulayan Yarar , ‘Bu durumdan kaçınmanın en kolay yolu, klimalı ortamlarda dikkatli olmak ve özellikle havanın çok sıcak olduğu zamanlarda mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaktır. Eğer çıkmak zorunda kalırsak mutlaka şapka ve gözlük, yanı sıra daha az terleten pamuklu ve ince giysiler tercih etmeliyiz. Son dönemlerde işyerlerinin dışında ev ve araçlarda da klima kullanımı artmıştır. Sıcak ortamdan vücudun terlemesiyle aniden soğuk bir ortama geçiş yaptığımızda terleyen bel, boyun ve sırt bölgemizde bir takım ağrılar meydana geliyor. Vücudun ısısı aniden soğuk havayla karşılaşınca kaslarda spazm oluşuyor ve bu durum kaslarda kasılmalara yol açıyor. Soğuk havanın direkt vücuda çarpmasıyla birlikte bel, boyun ve sırt bölgelerinde tutulmalar görülebiliyor. Özellikle terliyken klimaların üflediği serin havanın karşısında durmamamız gerekiyor. Serinlemek isterken omurga sağlığımıza zarar verebiliriz. Klimalardan çıkan serin havanın direkt olarak vücudumuza doğru değil de, ofislerde ve evlerde yan duvarlara çarptırıp hızını keserek dolaylı bir şekilde serinlik vermesini sağlamalıyız. Klimaların sıcak havalarda çok düşük derecede kullanılmaması, ortam sıcaklığının evlerde ve ofislerde 24- 25, araçlarda 22-23 derecede kalması en ideal olanıdır’ dedi.

Uzm. Dr. Hakkı Yarar; yanlış klima kullanımı sebebiyle hastanelere başvuran hastalara, tanı koyulduktan sonra hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, egzersiz programları, masajlar ve özel fizik tedavi yöntemleri uyguladıklarını, ağrıların giderilmesinden sonraki aşamada bel, boyun ve sırt kaslarını germe, güçlendirme programlarıyla hastalarımızın tedavi sonrasında da ani tutulma ve klimalı ortamlara karşı olan hassasiyetini azaltmayı hedeflediklerini belirtti.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997