ÖZEL AKTİF HASTANESİ’NDE KIKIRDAK HASARI VE TEDAVİSİ

0
23tem.aktiff

 

23tem.aktiff

Özel Aktif Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şenol Özay, diz eklem içi hastalıkları, kıkırdak hasarları ve menüsküs cerrahisi gibi birçok alanda uyguladığı ‘Artroskopik Cerrahi’ yöntemi ile başarılı sonuçlar elde ediyor. Op. Dr. Şenol Özay son günlerde genç yaşlardan itibaren ortopedi polikliniklerinin sık görülen hastalık grubu olan Kıkırdak hasarları ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Şenol Özay, ‘Toplumumuzda kıkırdak ve eklem ile ilgili bozukluklar çok sık görülmektedir. Osteokondrit (kıkırdak bozukluğu) ve osteoartrit (eklem bozukluğu) özellikle obesite sonucu eklemlere aşırı yük binmesi, kalsiyumdan düşük gıdalarla beslenme, asidik beslenme sonucu alkali olan eklemin kıkırdağı yumuşar ve zamanla zedelenir. Mekanik aks problemleri, bazen de genetik faktörler bu konuda sebeptir. Kıkırdaktaki 1 cm den büyük lezyonlar semptom vermekte ve kireçlenmeye dönüşebilmektedirler.’ Dedi. Açıklamalarına devam eden Özay; erişkinlerde hyalin kıkırdağının kendi kendine iyileşme yeteneğinin olmadığından, üç boyutlu yapısını yeniden oluşturmanın mümkün olmadığını, günümüz tedavi yöntemlerinde fibröz kıkırdak ve hyalin benzeri kıkırdak oluşturabildiğini belirtti.

Fibröz kıkırdak oluşturma yöntemleri subkondral kemiği uyararak kemik iliğindeki mezenkimal kök hücrelerinin kıkırdak defektine ulaşması ve fibrokartilaj dokusuna dönüşmesidir. Oluşan tamir dokusu normal hyalin kıkırdaktan farklı ve biyomekanik olarak daha zayıftır.

Op. Dr. Şenol Özay, ’eklem içine yapılan hyaluronik asit enjeksiyonları, PRP (platelet rich plazma)uygulamaları, skafold dediğimiz ve artroskopik olarak yaptığımız kıkırdak yamaları hyalin benzeri kıkırdak oluşturma yöntemleridir. Kıkırdak hücresinin laboratuar ortamında üretilip hastaya nakledilmesi de önümüzdeki yıllarda yaygınlaşarak pratik kullanıma girecektir. Özel Aktif Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğimizde bütün bu rahatsızlıklarla ilgili tedaviler yapılmaktadır. ‘dedi.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997