KİRACININ NOT DEFTERİ

0

Yalova’da ev aramayın.

“Kesinlikle Yalova’da yaşamak istiyorum, ben burada büyüdüm” diye ısrar ediyorsanız, önce Arap taklidi yapmayı deneyin, işe yaramazsa öğrenci taklidi yapın.

Belirli bir konumda, özelikle de merkeze yakın bir yeri tercih ediyorsanız, böyle bir şansınız yok, unutun.

Bir önceki maddeye istinaden hala merkeze yakın olmak istiyorum diyorsanız, belediyede işe girmeye hatta üst düzeyle akrabalık ilişkisi kurmaya çalışın.

Yalova’da ev aramayın.

Yalova’ya dışarıdan gelmiş biriyseniz, bölge konusunda bir sıkıntınız olmaz, zaten kimseyi tanımıyor, hiçbir yeri bilmiyorsunuz demektir. Nerede bütçenize uygun ev bulursanız hemen atlayın.

Yine de ailenizde en azından bir Arap bağlantınız olsun. Hani “dedemler şuradan gelmiş aslında” falan gibi. Hanenize artı yazılacaktır.

Deniz görmeden yaşayamam, denize yakın ev arıyorum diyorsanız, çok güzel sahil fotoğrafları var. Çerçeveletip duvarınıza asın. Zira Arap değilseniz deniz kenarındaki evleri sadece rüyanızda görebilirsiniz.

Yine de inatla hem merkezde, hem de denize yakın olmak istiyorum diyorsanız, ikinci, hatta üçüncü bir iş bulun. Çocuklarınıza mendil sattırın, kirayı ancak denkleştirirsiniz. Tabi Arap ya da öğrenci olmamanıza rağmen böyle bir ev bulduysanız.

Kiralar konusunda esnek olun. Bina ne kadar eski, evin içi ne kadar bakımsız olursa olsun fiyatlar sizin en az ikinci bir işte çalışmanızı gerektiriyor.

Bursa’da oturup, Yalova’ya gidip gelmeyi düşünün. Yol parası daha uygun olabilir.

Yalova’da ev aramayın.

Ev alma, komşu al lafının sadece kitaplarda yazan bir cümle olduğunu artık anlayın.

Suratınıza kapanan asansör kapılarına, apartman koridorlarında karşılaştığınız insanların size uzaylı muamelesi yapmasına, sokak kapısını yardım olsun diye tuttuğunuz komşunuzun teşekkür bile etmemesini yadırgamayın.

Yalovalı olup da yıllarca oturduğunuz muhitin dışına çıkmışsanız, yakın akrabalarınıza adres bilginizi, iyi olup olmadığınızı zaman zaman bildirin. Çünkü yeni yerde kimsenin umurunda olmayacaksınız.

Herhangi bir şekilde müstakbel kiracı olarak bir evi gezerken, mutfaktaki yer karolarının hangi amaca hizmet için kırıldığını, tezgahın nasıl parçalandığını, banyodaki kırık ve çürümelerin nasıl bir çalışma sonucu olduğunu anlamak için beyin fırtınası yapın. Hayal gücünüzü olabildiğince zorlayın.

Baktığınız ev yeni yapılmış binalardan birinde ise, akıllara zarar dizayn edilmiş salon ve odalara hangi uzay modeli eşyaları yerleştirebilirsiniz bir düşünün. İçine klozet konmamış ebeveyn banyolarına, sadece bir el büyüklüğündeki lavabolara fikir yürütün.

Oturduğunuz evden çıkma sebebiniz her ne olursa olsun, yeni bir ev bulmak için kendinize bir sene verin.

Yalova’da ev aramayın.

Penceresinde kiralık yazmayan boş evleri sormak için tanımadığınız insanları rahatsız etmeyin.

Penceresinde kiralık ilanı olan bir ev için ilgili telefon numarasını aradığınızda 1500 dolar fiyatını duyabilirsiniz, yanınızda bir doktor olmasını tercih edin. Hele hele bu bina 35 yaşın üstündeyse.

Her şeye rağmen şansınız yaver gidip de gönlünüze göre bir ev bulduysanız, (bunun için gerçekten çok iyi dostlar biriktirmiş olmanız gerekiyor, tecrübeyle sabittir) komşunuz olan Arap ailenin gecenin ikisinde ya da üçünde ne kadar gürültü yapabileceğini öğreneceksiniz. Aynı kişilerin gün içinde hiç gözükmeyip gece 12’den sonra vur patlasın çal oynasın moduna nasıl geçtiğini görüp bir kez daha dünyaya Arap olarak gelmediğiniz için üzülebilirsiniz.

Son aşama olan nakliye işini ciddiye alın.

Evinize önceden gelip, eşyalarınızı ölçüp biçip, ne kadar büyük bir araç lazım, kaç kişi taşıyacak, size maliyeti ne olacak kararını veren kaşif kişisiyle anlaşmanızı iyi yapın. Hatta kağıt imzalatın.

Taşınma günü, karşınıza geçip “eşya çokmuş, biz bu paraya taşımayız yenge” diyebilirler. Siz de kapıyı gösterip “buyurun o zaman, gidebilirsiniz” diyebilirsiniz.

Çok güzel ortada kalırsınız. Nakliye işi hem kazıklanmadan, hem de eşyalarınıza gelebilecek en az zararla atlatılabilecek ikinci önemli husus.

Yalova’da işler bildiğiniz gibi değil.

Bir daha not ediyorum, Yalova’da ev aramayın.

Civar illerde oturup Yalova’ya gezmeye gelin.

Yalova, akraba yanında tatil geçirmek için çok güzel bir yer.

Not: Bu yazıda geçen bütün sitemkar cümleler ev sahiplerine yöneliktir. Araplarla hiç bir alıp veremediğim olmadığı gibi, tatillerini sonuna kadar keyfini çıkartarak yaşamalarına da gıpta ile bakıyorum. Yakın bir zamanda ev değiştirmek zorunda kalan biri olarak ev sahiplerinin cebine girecek fazladan paranın biz yerli insanlara nasıl yansıdığını, ne zorluklar yaşadığımı ve nedenlerini anlattım. Siz de bilin istedim.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997