“HANİ ÜÇ BÜYÜK SANAYİ KENTİNİN ORTASINDA GÜL BAHÇESİYDİK?”

0
20TEM.TEMAVAKFI

20TEM.TEMAVAKFI
YALOVA ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ CENNETİ OLUYOR

İzmir otobanının etrafı yavaş yavaş organize sanayi bölgeleri (OSB) tarafından kuşatılmaya başlandı. Önce çiçekçilik geldi. Yalova çiçek kenti olduğu için buna kimsenin itirazi olmadı. Ardından Taşıt Araçları OSB Laledere Köyünün hemen altındaki tarım arazileri üzerinde yerini aldi. Üstelik DSİ’nin verdiği olumsuz rapor bu firmaları durdurmaya yetmedi. Nasıl olduysa bu rapor zamanla olumluya döndü. Denizden kilometrelerce uzak alanda Gemi Yan Sanayi Bölgesi’de kurulmaya başlandı. Yer tespitinden sonra diğer evraklarıyla uğraşıyorlar. Kalıpçılık OSB ise Kazimiye ile Kirazlı köylerinin değerli tarım toprakları üstünde yerini aldı.

İTİRAZIMIZ VAR

Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Tema Vakfı Yalova Temsilciliği olarak bu gidişe itirazımız var. İl olarak topraklarımızın sadece yüzde 17’si tarım toprağıdır. Bu alanın amaç dışı kullanım nedeniyle tarım yapılabilecek tarım toprağının yüzde 10’un altına düştüğü bilinmektedir. Alana yönelik planlama çalışmalarında “Bir avuç toprak üretilemeyen kaynak” deyişi doğrultusunda tarım topraklarının korunması esas alınması gerekmektedir.

Dereköy’e gölet yapılmıştır. Burhaniye köyünde baraj yapımı devam ediyor. Yalova İl Tarım Müdürlüğü tarafından bu bölgede tarımsal amaçlı arazi toplulaştırma çalışmaları yapılırken sulu tarım yapılabileek bu güzelim tarım topraklarını İstanbul’dan atılan Organize Sanayi Bölgelerine peşkeş çekmeyi akılcı bulmuyoruz. Tersane bölgesinde yaşadığımız durumu göz önüne alırsak, gelecek göçlerle yaratılan iş sahasının nasıl kapatılacağını göreceğiz. Tersanelerde çalışanların yarısından fazlasının il dışından geldiği gerçeğini unutmamak gerekir.

Taşköprü ovasında ise Islah OSB genişleme alanı gerekçesiyle 1. Sınıf tarım topraklarının sanayi amaçlı kullanım için sanayiye teslim edilmesini vicdanları kanatan bir olay olarak görüyoruz” dedi.

YALOVA’NIN ROLÜ DEĞİŞTİ.

Marmara Bölgesi için hazırlanan 50 binlik üst ölçek planlarda Yalova’nın rolünün değiştiğini görmekteyiz diyen Tema İl Temsilcisi Tezcan ayrıca “İlgililerden aldığımız bilgilere göre sırada bekleyen 8-10 adet OSB daha var. Belli ki Yalova’ya sanayi gömleği giydirilecek. Çevreyi kirletmeyen sanayi masalını anlatmasınlar. Bu sanayinin kurulacağı yerler tarım toprağı mı değil mi. Önce bu sorgulanmalıdır.

Yaşamımız için vazgeçilmez olan toprağımızı korumak yolunda mücadelemize devam edeceğiz. Taşıt Araçları OSB için hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz.

Tarım Bakanlığı’nın TV’lerde yayınlanan Kamu Spotlarında belirtildiği gibi her amaçla kullanılacak arazilerimiz var. Bir karış tarım toprağı heba edilmemelidir” dedi.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997