ORUÇ BİTTİ ŞİMDİ YEME ZAMANI !

0
16TEmm.aktif

16TEmm.aktif
zel Aktif Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ayşe Sinem Çığır, Ramazan ayında oruç tutan kişilerin bayramda ‘oruç bitti şimdi yeme zamanı’ diyerek fazla yiyecek tüketmesi halinde kilo sorunu ve başta hazımsızlık olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıkları yaşayabileceğini belirtti.

Oruç tutan kişilerin, Ramazan Bayramı’nda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiklerini anlatan Ayşe Sinem Çığır “Bayram sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bayramda birden bire aşırı yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, midede, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır” diyerek Ramazan Bayramında beslenme ile ilgili önerilerde bulundu.

Özel Aktif Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ayşe Sinem Çığır ‘Ramazan ayı boyunca dinlenmeye çekilen mide, bayram ve bayram sonrasında aşırı yemek yeme ile birlikte bazı problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir. Özellikle bu dönemde hamurlu tatlı tüketimi kandaki yağ ve kolesterol düzeyini de yükseltebilir. Bu yüzden bayram süresince hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tüketmenizi öneririm.’ Dedi.

Açıklamalarına devam eden Çığır, vücudun eski düzenine dönme sürecinin daha yumuşak ve sağlıklı bir şekilde olması için güne kahvaltı edilerek başlanılması, az miktarda ve sık aralıklarla yenilmesi gerektiğini belirtti. Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Özellikle kalp hastaları, yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmelidir.

Özel Aktif Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ayşe Sinem Çığır, sıcak havalara denk gelen bayram günlerinde 2,5-3 lt su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini, bayram günlerinin aynı zamanda tatil günleri olduğunu, yoğun tempodan dolayı egzersiz yapmaya fırsat bulamayanlara, bayram tatili süresince gün içerisinde 1 saat tempolu yürüyüş yapmalarını gerektiğini belirtti. Dyt. Ayşe Sinem Çığır, ‘Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar tedavilerini olumsuz etkileyecek besinlerin tüketimine dikkat etmelidirler.’ Dedi.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997