KENE ISIRMALARINA DİKKAT!!!

0
14tem.uzmanlarr

14tem.uzmanlarr

Özel Yalova Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Vural, Kene ısırmaları ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA), hakkında bilgiler verdi.

Özel Yalova Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Vural, ‘Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kene tarafında ısırılma ile Nairovirus adı verilen bir RNA virüsünün vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bazen virüsü taşıyan canlıların kanı veya vücut salgılarıyla temas sonucu da bulaşabilmektedir. Yeryüzünde bilinen yaklaşık 850 kene türü vardır. Bu virüsü çoğunlukla Hyalomma cinsi keneler taşımaktadır. Ancak 30 kadar farklı kene türünün de virüsü taşıyabildiği belirlenmiştir. Hastalık mevsimsel özellik gösterir. Özellikle nisan ve ekim ayları arasında daha yoğun görülmektedir.’ dedi.

Hastalık oluşması ve bulguları:
Hastalığın oluşması ve bulguları hakkında bilgi vermeye devam eden Vural,’ Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir. Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.’ Diye belirtti.

Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir. İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir. Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir. Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.

Hastalığın Tedavisi

En önemli tedavi destek tedavidir. Sıvı-elektrolit bozukluklarının giderilmesi, düzgün oksijenizasyonun sağlanması, gerektiğinde kan ve taze donmuş plazma gibi kan ürünlerinin verilmesi önemlidir. Ribavirin, oral veya intravenöz formda bulunmaktadır, etkili ve yararlı bulunmaktadır.

Açık renkli elbiseler giyin

Hastalıktan korunmak için bir dizi önlem alınmalıdır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

· Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden korunmak öncelikle hastalığa neden olan virüsü taşıyan kenelerden uzak durmak ile mümkündür. Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalıdır.

· Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli (kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından), uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir.

· Vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) alınmalıdır.

· Kenelerin üstüne kimyasal dökülmesi, kibrit ile yakılması gibi işlemler kenelerin hastalık etkenlerini aktarma riskini artırabilir. Bu tarz uygulamalardan kaçınılmalıdır.

· Ormanlarda çalışan işçilerin ve ava çıkanların lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmaları kenelerden koruyucu olabilmektedir.

· Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için böcek kaçıran ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

· Hayvan barınakları kenelerin yaşamasına imkân vermeyecek şekilde yapılmalı, çatlaklar ve yarıklar tamir edilerek badana yapılmalıdır.

· Kene bulunan hayvan barınakları ilaçlanmalıdır.

· Hastalarla temastan kaçınılmalı, zorunlu olarak temas edenler ise mutlaka gerekli tedbirleri almalıdırlar.

· Hasta kimselere ait eşyalar uygun şekilde dezenfekte edilmelidir.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/atawp/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997