Amaçlı Bir Linç Çalışması

0

CHP Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, Belediye Meclis üyesi sıfatıyla Mecliste gündem dışı söz aldığını, ancak kendisine söz verilmemesi üzerine demokratik bir tepki göstererek meclisi terk etmesinin ardından kendisine yönelik sürdürülen linç kampanyasının amaçlı olduğunu söyledi.

Yalova Belediyesi’nin Tonami Meydanı’nda kestiği ağaçlardan sonra, Yalova Belediyesi’nin ülke ve dünya gündemine oturduğunu, bu konu hakkında da Yalova Belediye Meclisi’nde düşüncelerini ifade etmek için söz aldığını ancak kendisine söz verilmediğini belirten Kırtay, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Ağaç kesimiyle ilgili olarak söz almak amacıyla 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 26. Maddesi gereğince Meclis Başkanlığına AKP’li Meclis Üyesi Kasım Avar’la birlikte başvuruda bulundum. Ancak Yalova Belediye Başkanı AKP’li Meclis üyesine söz verirken, bana ise meclisin son gündem maddesi olan ve 5 Temmuz Cuma görüşülecek olan Dilek ve temenniler bölümünde söz verileceğini ifade etti.

Bütün Türkiye’nin konuştuğu bir olay hakkında görüş belirtmem engellenmiş ve ötelenmiştir. Oysa, çıkan haberlerde ağaç kesimi kararının Belediye Meclisince alındığı yönünde bir algı oluşturulmuştur. Ağaç kesiminde Yalova Belediye Meclisi’nin imzası olmadığı gibi, herhangi bir karar alınmamış, Belediye Meclis Üyeleri de ağaçlar kesildikten sonra ağaç kesiminden haberdar olmuştur” dedi.

Belediye meclislerinin,belediye meclis üyelerinin kentin sorunlarının özgürce tartıştığı, konuştuğu, sorgulandığı platformlar olduğunu söyleyen Kırtay “ Bana Mecliste konuşma hakkı vermeyen Belediye Başkanı Vefa Salman CNN Türk’ün canlı yayınında şahsımı ‘Eylemsever’ yancıları ise ‘Provakatör’ olarak ilan etmişlerdir. Ben Eylemsever değil; İnsansever, Hayvansever, Ağaçsever, Çevresever duyarlı bir demokratım. Yaşamım boyunca her türlü haksızlığa, gericiliğe, diktatörlüğe, faşizme karşı çıkmış biri olarak, belediye meclisinde zabıtaların Gestopo’nun askerleri gibi bir avuç duyarlı gence kapalı alanda biber gazı sıkmasına da tepkiliyim” dedi.

Atatürk’ün bir tek çınar dalı için Köşk’ü 5 Metre yürüttüğü Yalova’da, Atatürk’ün çevreye bakış algısının da yine bu kentte değişmesine tahammül edemediğini bu nedenle Yürüyen Köşk’ün fotoğrafının bulunduğu “Ata’m Senden Özür Diliyoruz” tişörtüyle meclis toplantısına geldiğini söyleyen Kırtay “ Salondaki gençlerin hiç birisini tanımıyorum. Onlarla hiçbir şekilde görüşmedim. Varlığından bile haberim yoktu. Benim bu gençleri salona getirdiğim iddiaları da gerçek dışıdır. Onlar, biber gazını, hakareti hak edecek bir davranış göstermediler. Belediye başkanı daha hoşgörülü olabilirdi.” dedi.

Belediye meclisinde demokratik bir tepki göstererek meclisi terk etmesinin ardından kendisine yönelik sürdürülen linç kampanyasının amaçlı olduğunu söyleyen Kırtay “ Sosyal paylaşım sitelerinde isimlerini açıklamaktan korkan ve sahte hesaplar açan çapsız ve müteahhitlerden beslenen rant çevreleri beni ve ailemi karalama kampanyası başlatarak itibarsızlaştırma operasyonu başlatmışlardır. Bunlarla yargı önünde hesaplaşacağız. ” dedi.