Onu Abi Olarak Gördük, Ama Kurabiye Çıktı

0

Yalovaspor’un eski futbolcularından ve Yalova Belediyesi çalışanlarından Hakan Toraman, Belediye Başkanı Vefa Salman’a sert sözlerle yüklendi. Başkan Salman için, “Onu abi gibi gördük, ama kurabiye çıktı” diyen Toraman, yerel seçim öncesi kul hakkı yemeyeceğini söyleyenlerin şimdiye kadar görülmemiş haklar yediğine dikkat çekti.
Yalova’nın yetiştirdiği en önemli futbolculardan biri olan, Kent Müzesi’nde de adını Yalovaspor tarihine yazdıran 11 futbolcudan biri olarak yer alan Yalovaspor’un eski kaptanlarından Hakan Toraman, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Salman’ın Belediye Başkanı seçilmesinden sonra çok değiştiğini ve kendisine yakın olan Yalova’nın değerlerini bile bir kenara attığını söyleyen Toraman, “30 Mart Yerel seçimleri öncesi herkese yakın davranan, yanındaki Halit Güleç ile birlikte sözler veren fakat seçildikten sonra gerçek yüzünü gösteren Vefa Salman; hak yiyen, vefasız kişilerin başında yer almaktadır. Ben, bu sitemlerimi ve eleştirilerimi iş konusu için değil, dikkate alınmama, verilen sözlerin tutulmaması dolayısıyla yapıyorum. Yalova Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nde 3 yıl görev yaptım. Bu göreve de, yıllarca Yalovaspor’da oynamış, kaptanlığını yapmış, Yalova’dan Türkiye’nin önemli takımlarına transfer olmuş ve Yalova’daki spora önemli katkılar sağlamış biri olarak getirilmiştim. Daha sonra, Yalova için çok önemli görülen müzelerin hazırlanmasında yer aldım. Kağıt Müzesi’nde Yalova’ya gelen misafirlere en iyi hizmeti vermek için çalıştım. Vefa Salman’ın Yalova Belediye Başkanı olmasından sonra 5 Temmuz tarihinde sözleşmemin bitmesiyle işten çıkarıldım. Bana verilen sözler, ‘biz varken sana bir şey olmaz’ yönündeydi. Bu sözü de, yıllarca hep yanında bulunduğum abi olarak gördüğüm Vefa Salman ile Halit Güleç bana vermişti. 5 Temmuz tarihinde 90 kişilik iş alımı ihalesinde adımı göremeyince yine de olumsuz düşünmedim. Çünkü benim Yargıtay tarafından onanmış iş iadem bulunmaktadır. Belki bunun için kadroya gireceğimi, dolayısıyla iş ihalesinde yer almadığımı düşündüm. Bu konuda Başkan ile görüşmek için halk arasında prezervatif oda diye adlandırılan şeffaf odaya bile görüşme için gittim. Devlet tarafından bize verilen kadro olayındaki evrağı, kendisine danışmadan hizmet masalarından bile geçirmedim. Başkan Salman,”Bana makamda görüşelim.” dedi ve makamda bir araya geldik. Şeffaf odadaki görüştükleriyle alay edercesine yaptığı konuşmalardan iş konusunda verilen sözleri tutmayacağı ve onların seçim yatırımı olduğunu anladım. Ben iş istemiyordum. Sadece yasal hakkım olan iş iademin ne zaman yapılacağını bilmek, ona göre hayatıma yön vermek amacındaydım. 53 kişi mahkeme kararıyla işe alınması gerekiyordu ama Salman ve ekibi, bu insanların işe girmemesi için gelen resmi evrakları bile saklama telaşı içindeydi. Bizlerin iş hakkını kazanmamız Yakup Koçal sayesinde olmuştu. Alınan kadro hakkı devlet tarafından bizlere verildi. Seçim meydanlarında ‘Kul hakkı yemeyeceğim’ diyerek göreve gelenler, kul hakkının kralını yemeğe başladılar” dedi.
“VERDİKLERİ HİÇBİR SÖZÜ TUTMADILAR”
Vefa Salman ile Halit Güleç’in verdikleri sözlerin arkasında durmadığını ve ulaşılmaz olduğunu iddia eden Hakan Toraman, “Bu ikili makamlarına oturunca ulaşılmaz oldu. Verdikleri sözlerin hepsi yalanmış.İş, uygulamaya gelince sürekli topu başkalarına atmaya başladılar. Başkan Salman’a ulaşamayınca kendisine mektup yazdım ve ulaştırdım. Görüşme için vakti olmayan biri, belki okuyarak döner diye düşündüm. Bu düşüncem de boş çıktı. Tekrar söylemek istiyorum ve benim amacım iş değil. Benim kırgınlığım seçim döneminde telefonla sürekli aramalar, gelip gitmeler bitirilmesi, ulaşılamaz olmaları ve insanlara olumlu ya da olumsuz dönülmemesidir. Bir insanın bu kadar değişmesine anlam vermek zor” diye konuştu.
“BİZLERİ DEĞERSİZ GÖRDÜ”
Kent Müzesi’nde Yalova’da yetişen önemli sporcuların yer aldığı listeden adının silinmesini önereceğini belirten Hakan Toraman, sitem dolu sözlerini şöyle sürdürdü; “Vefa Salman, Yalova Belediye Başkanı olduğu süre içinde Kent Müzesi’nde Yalova’nın yetiştirdiği önemli sporcuların yer aldığı listeden adımın silinmesini önereceğim. Ben, Salman’a görüşmediği, bana hiçbir şekilde dönüş yapmadığı için kırgınım. Yalova’da yetişmiş ve futboluna katkı sağlamış, ünlü kulüplerin kadrosuna transfer olan 11 futbolcudan biri olarak, kırılmam kadar doğal bir şey olamayacağını düşünüyorum. Değersiz gibi görülüp, bana hiçbir şekilde dönülmemesini hazmedemiyorum. Ben seçimlerde kimsenin bayrağını sallamadım. Siyasetin içinde yer almayışımın hata olduğunu gördüm. Bundan sonra Vefa Salman’ın her zaman karşısında olacağım. Peşinden koşanların bile yüzüne bakmayan, Yalova’nın değerlerine sahip çıkmayan birinin Belediye Başkanı olması, bu ilin bir kaybıdır. Tanıdığım ve dost bildiğim biriydi. Abi olarak gördük, fakat bu kurabiye çıktı. 4,5 yıl çabuk geçer, sonrasında neler yapacağımızı herkes görecek. Verilen sözlerle ilgili belge, bilgi ile şahitler gösterebilirim.
“PARAYA İHTİYACI MI VAR?”
Vefa Salman’ın sanki paraya ihtiyacı varmış gibi şimdi de başka yerleri istediğine vurgu yapan Hakan Toraman, “Bu adam, sanki paraya ihtiyacı varmış gibi şimdi de Yeşil Körfez Su Birliği Başkanlığı’nı istiyor. Senin Vefa Salman olarak paraya mı ihtiyacın var? Aldığın para yetmiyor mu? Vefa Salman, bizler için bitmiştir. Derdimiz iş değil, bizlere karşı ilgisizliktir” dedi.